4000 Dolarlık Plak June 26 2015

4000 dolarlık Plak

Audiophile ağabeylerimiz diğer bir deyişle ses hastaları, müziğin Nirvanasına ulaşmak için binlerce saat ve binlerce dolar para harcarlar. Onlar için her hoparlör yeterli olmaz, en iyisi olmalıdır.. Bir çift hoparlör fiyatı bu arkadaşlar için 100.000 usd ye kadar çıkabilir. Hoparlörü aldıktan sonra güzel bir anfi olsun dediklerinde bu hesaba bir 10.000 usd gibi bir rakamda eklenir. E bu parayı harcadıktan sonra bu arkadaşlara MP3 dinleyin diyemezsiniz. Ne yapacak peki bu fakirlerim? Plak dinleyecek. O zaman bir de pikap alacak , kralından kurduğu sisteme layık ortalama bir pikap için de 10.000 usd daha eklenecek faturaya.. Koetsu marka iğne olaylarındansa hiç bahsetmiyorum..

Mütevazı sistemlerini kurduktan sonra piyasadaki 5 – 10 dolarlık plaklarla, bu ses hastası ağabeylerimizin eğlenmesi beklenemez. İşte tam bu noktada, hastaların imdadına Pete Hutchinson kardeşimiz yetişiyor. Electric Recording Şirketinin sahibi olan Pete, eski plakların yeni baskılarını yapıyor. Fakat bu plakların fiyatı piyasadaki plaklardan biraz daha fazla. Ne kadar fazla?

Örneğin, Hutchingson’nun yeni 300 adet limitli baskısını yaptığı Mozart a Paris, Fernand Oubradous, 7 plaklık setin fiyatı. 2.495 pound aşağı yukarı 4000 dolar..

Guardian’a verdiği röportajda ; Hutchinson, dünyada mümkün olan en iyi sese sahip plakları basmayı istediğini söylüyor. Peki 5 dolarlık Bee Gees plak kopyası ile 4000 dolarlık plak arasında ses olarak ne fark var ?

Hutchinson, plak remastering’i için, on yıllardır kullanılmayan cihazları restore ederek işe başlamış. Kayıt odasının bir yanında Abbey Road stüdyolarında Beatles ve Rolling Stones kayıtlarında kullanılmış ve tamiri için binlerce dolar harcanmış EMI reel to reel makara teyp bulunuyor. Ortadaki mastering konsolu (mixer) da EMI tarafından üretilmiş ve bu parçayı Nijerya’dan satın almış. Konsolun sağ yanındaki tüplü amfili teyp (Valve powered Tape Machine) onun yanında ise Danimarka’da Lyrec firması tarafından 1965 yılında üretilmiş plak kesim (Vinyl Cutting Lathe) cihazı bulunuyor.

Hutchinson bu iki cihazı bulduğunda tamamen döküntü halde olduklarını anlatıyor. 2 cihazı 10.000 pound’a satın aldıktan sonra, cihazların restorasyonu için 3 yıl ve yaklaşık aldığı fiyatın 10 katı para harcamış. Tamir sırasında emekli ses mühendisleri Sean Davies, Duncan Crimmins’den ve onların 1970 yıllarından beri sakladıkları orijinal cihaz klavuzlarından yardım almış.

Valve (Tüplü) teknolojisi 1970 lerin ortalarında kayboldu. Stüdyolar daha ucuz olan transistör teknolojilerine geçiş yaptı.

Hutchinson transitörlü sistemlerden geçerek kaydedilen sesi “Sert ve kırılgan” olarak tanımlıyor. Öte yandan tüplü sistemlerin kendine özgü bir yumuşaklığı olduğunu tarif ediyor.

Electric Company cihazlar üzerinde yaptıkları restorasyonu gösteren 3 dakikalık bir video yayınladılar.

4000 dolara plak almak isteyen müzik severlere duyurulur..

 Çeviren : Jammin's Vinyl Records

Kaynak : http://www.tested.com/tech/455848-4000-sound-new-vinyl-record-made-old-technology/