Bone Music - Kemik Müziği June 26 2015

Bone Music (Kemik Müziği)

Hikaye ,1950 lerde Sovyetler birliğinde tüm müzik ve plak endüstrisinin devlet kontrolünde olduğu yıllarda başlıyor. Bu dönemde tüm yabancı ve hatta bazı rus jazz ve rock plaklarının bulundurulması veya dinlenmesi yasak. Tam bu sırada, bir avuç zeki dostumuz, akla durgunluk verecek bir buluş sayesinde bootleg (kaçak baskı) plaklar üretmeyi başarıyorlar. Kullandıkları malzeme ise, hastane çöplerinden topladıkları röntgen filmleri..

Röntgen filmleri üzerlerine bastıkları müzikler ile kendi plaklarını üretiyorlar. Bazen plakların ortasını sigara ile delerek pikaba konulacak hale getiriyorlar. .. Bu yüzden bu plaklara “Bone Music” Kemik müziği adı veriliyor.

Yokluk içerisinde üretilen, bu muhteşem plakların bazı resimleri..

Röntgen Plak

Röntgen Plak

Eğer 7 Temmuz da yolunuz Londra’ya düşerse konu ile ilgili nefis bir konferans var . Burada canlı olarak bir plağın röntgen filmine basılışına da tanık olabilirsiniz.

Giriş : 10 pound

Biletler : http://www.eastendfilmfestival.com/events-2015/15674/x-ray-audio

Konu hakkında daha fazla bilgi içeren ve yakında piyasaya çıkacak olan kitap için buradan ön sipariş verebilirsiniz : http://strangeattractor.co.uk/further/x-ray-audio-book/

Çeviren : Jammin’s Vinyl Records

Kaynak : http://www.thevinylfactory.com/vinyl-factory-news/a-live-performance-will-be-pressed-to-x-ray-to-demonstrate-how-soviet-era-bootlegs-were-produced/