Pikap Kartuşu ve İğne (Cartridge / Stylus - Needle) Hakkında Bilgiler December 25 2015

Kartuş ve İğne Arasındaki Fark Nedir ?

Kartuş iğne ve kafa ile birlikte tüm mekanizmaya verilen addır. İğne ise kafa ya çıkarılıp takılabilen uç ve metal uzantısı bulunan parçanın adıdır. İğne ile stylus aynı şeylerdir.

kartuş iğne

MM ve MC Kartuşlar (Moving Magnet / Moving Coil)

Herşeyden önce, MC (Moving Coil) kartuşlar ileri seviye kullanıcılar tarafından satın alınmalıdır. Bunlar genel olarak diğer kartuşlardan daha pahalı, daha narindirler. Bazen de özel amfi veya pre-amp gerektirirler. Ayrıca MC iğnenin değişim zamanı geldiğinde, genellikle üretici firmaya gönderilerek değişimi sağlanmaktadır.

Genel kullanım alanları için MM (Moving Magnet) kartuşlar önerilmektedir. Piyasada bulunan yaklaşık tüm kartuşlar MM (Moving Magnet) kartuşlardır. Çeşitli kalite ve fiyat aralıklarında bulunurlar. Çoğu kullanıcı için aynı fiyat aralıklarında bulunan MM veya MC kartuşun farkını anlamak oldukça zordur. Başlangıç için MC kartuşları tamamen akıldan çıkarmak uygun olacaktır.

Küresel ve Eliptik İğne (Spherical / Ellipitical)

 

Eliptik iğneler daha pahalı fakat daha iyi ses veren iğnelerdir. Şekillerinden dolayı eliptik iğneler, plak üzerindeki groove (ses yollarını) ve osilasyonlarını (iniş çıkış) daha iyi takip ederler. Evde iyi müzik dinlemek için eliptik iğneler tavsiye edilir.

 

eliptik küresel iğne