Plak Çalan Aletin Adı Nedir ? February 10 2017

Çok Sorulan bu sorunun cevabı pikaptır. Pikap hakkında kısa bilgi verelim.

Öncelikle pikap dediğimiz cihazın basit anlatımla 2 ana parçası vardır. 

Turntable plate : Plağın üzerine yerleştirildiği yuvarlak dönen tabla
ikincisi ise : Tone arm yani iğnenin üzerine takıldığı kol, bu kolun üzerinde counter weight dediğimiz bir de ağırlık olur.

Bu ağırlığın amacı iğnenin plak üzerine uygulayacağı basınç ve ağırlığı belirlemektir. Ayrıca anti-skating ayarı ile iğnenin merkezkaç kuvveti ile savrulmasını engellemektir. Tone arm 2 tip olur S type ya da straight . Düz ,sopa gibi olanlar iyi sistemlerde tercih edilir (S type genelde dj pikaplarında tercih edilir)

Turntable plate : 12 inç olmak zorundadır. Çünkü standart LP yada 33lük 12 inç boyutundadır. aynı şekilde 7 inch lik single lar mevcuttur ve bunlar da 12 inch lik tabla üzerinde çalar.

Modern pikap ta 2 dönme hızı bulunur. 33 devir yada 45 devir. (rpm) 33 lük plaklar dakikada 33 kere döner diğeri ise 45 kere.

Dolayısı ile pikabın içinde bu 2 dönme hızını sağlayan sabit bir motor bulunur. Bu motorun devir kaçırmaması için çok kaliteli olması gerekir.

Motor Turntable plate'i ya etrafından geçirilen bir kayış vasıtası ile döndürür (belt drive) yada büyük bir mıknatıs yardımı ile döndürür (direct drive). Hi Fi sistemlerde genelde belt drive tercih edilir.

 

Plakçalar ile ilgili çok kullanılan terimler