Plakçalar ile ilgili çok kullanılan terimler February 11 2017

Resonance / Rumble / Vibrations / Reverb / The Shakes

High-fidelity sesin temel düşmanları olarak tanımlayabileceğimiz etkenlerdir.

Kısaca tüm bunlar, iğnenin plak üzerindeki ses kanallarında (groove) gezerken ortaya koyduğu performansı etkileyen ve istenmeyen titreşimler olarak tanımlayabiliriz.

Bu titreşimler birçok nedenle ortaya çıkabilir. Pikap motorunun oluşturduğu titreşimler, hoparlörden gelen bas titreşimleri, evdeki koşuşturmacadan oluşan titreşimler vs.

Kaliteli ve doğru ses alabilmek için bu etkenlerle savaşmak gerekir.

Dampen / Damping / Dampening

Titreşimleri emmek veya azaltmak anlamına gelen terimlerdir. Odyofiller (Audiophile mükemmel ses arayışında olan dinleyici olarak çevirebiliriz) titreşimleri azaltmak için lastik, kauçuk, mantar, özel titreşim emen pikap ayağı, slipmat (plak tepsisinin üzerine konulan titreşim emen materyal) gibi pek çok değişik malzeme kullanırlar.

Plinth / Chassis

Pikap kasası anlamına gelir. Genelde üst düzey pikapların kasası, ağaç ürünü MDF (Medium density fiberboard) den yapılır. MDF titreşimleri metalden daha iyi emer.

Platter

Plağın üzerine konulduğu dairesel pikap parçasıdır. Çeşitli materyallerden yapılır. (Metal, akrilik vs.) . Platter'ın sağlam ve biraz ağır olması tercih edilir.

Bearing

Pikap ta 2 adet ana bearing bulunur. Birincisi platter'in ortasında (Spindle plağın ortasındaki deliğin yerleştirildiği metal çıkıntı) İkincisi ise pikap kolunun tabanında bulunur. Bunların yüksek kalite olması, en az sürtünme ile çalışması tercih edilir. Odyofil pikaplarda genelde bu parçaların teflon olmasına dikkat edilir.

Decoupled / Decoupling

Decouple: Ayırmak, ayrı tutmak anlamındadır. Odyofil pikaplarda, birbiri ile etkileşimde bulunabilecek parçaların ayrı tutulması demektir. Örneğin: Pikabın titrseşen motoru ile titreşmemesi gereken platter'ın birbirinden ayrı tutulması gibi). Bu iki parça birbirlerini en az etkileyecek şekilde pikap içerisine yerleştirilir. Pikap kolu ile motorun da birbirlerini etkilemeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Odyofil pikaplarda motor bazen bir süspansiyonun üzerine oturtulur.