Plak Derecelendirme Kriterleri (Reyting)

 

*- Sitede yer alan Plak kapak fotoğrafları, ürünlerin kendi fotoğrafları değildir.. Öte yandan Plak'ların ve kapaklarının durumları aşağıdaki kriterlere göre özenle derecelendirilerek ürün sayfalarında belirtilmiştir.


Mint [M]: Her yönüyle mükemmel konumda. Bugüne kadar hiç çalınmamış veya yeni, bir ihtimal daha halen jelatininde ve açılmamış. Jelatininde ise ayrıca belirtilmesi gerekir.

Near Mint [NM or M-]: Nerdeyse mükemmel plak. Bir çok satıcı, plaklarına bundan daha yüksek derecelendirme yapmaz (bir açıdan doğru) Çünkü hiç bir plak gerçekten mükemmel değildir. Bu derecedeki plaklar herhangi bir eskimeye maruz kalmış özellik göstermezler. 45 lik albüm kapakları çok ufak hatalar gösterebilir. Örneğin plağın dairesel şeklinin, tutmaya bağlı olarak, kabın etrafında belli belirsiz  iz yapması gibi. Bu plakların ortasındaki çıkarılabilir parça eksik olmaz, aynı özellikler plağın iç kabı varsa içindeki poster veya kitapçıklar içinde geçerlidir.Hepsi tam ve hatasızdır. Kısacası, Near Mint plaklar , müzik mağazasından yeni alınmış ve jelatini açılmış bir görüntüye sahiptir.

Very Good Plus [VG+]: Plağın kullanılmış olduğuna dair ufak tefek emareler taşır. Fakat önceki kullanıcısı tarafından iyi bakılmıştır. Plağın üzerinde saç kalınlığında hafif çizikler olabilir, fakat bu çizikler ses kalitesini engellemez ve atlama yapmaz. Ortasındaki etiketinde, zorlukla fark edilebilen renk solmaları olabilir. Plak deliğinde, bir çok kez dinlemeye bağlı olarak hafif bir genişleme söz konusu olabilir, fakat çalarken herhangi bir sorun yaratmaz. Dış ve iç kabında, hafif kırışıklıklar veya köşe kırışıklıkları bulunabilir. Genel olarak, ufak tefek sorunlar dışında, bu plak NM/M- (Near Mint) durumuna çok yakındır. Bir çok Mint plak çılgını koleksiyoncu VG+  plakları oldukça kabul edilir seviye de değerlendirmektedir..

Very Good [VG]: VG+ kategorisinde görülen ufak tefek hatalar bu plaklarda daha yoğun bir şekilde görünür. Plak dinlenirken, özellikle sessiz pasaj'larda dip ses veya hafif patates kızarması sesi duyulur. Fakat bu sesler müziğin önüne geçecek seviyede değildir. Tırnakla fark edilebilecek kadar çizikler bulunabilir. Etiketleri üzerine yazılmış yazılar, kapağında kırışıklıklar, yapıştırılmış bir bant veya sticker olabilir. Aynı şeyler plak kapağı ve iç zarfı içinde geçerli olabilr. Öte yandan VG plak, bu bahsedilen sorunların hespine birden aynı anda sahip olmaz. Sadece 2 veya 3 tanesi aynı anda bu plaklarda bulunur. VG- Durumunda, yukardakilere ek olarak plak'ta belirli yerlerde atlama olabilir fakat takılma mevcut değildir.

Good [G], Good Plus [G+]: İyi kötü anlamına gelmez ! Good veya Good+ plak, pikap ta atlamadan sonuna kadar çalar. Fakat  dip ses ve fonda patates kızarması sesi duyulabilir. Üzerinde gözle görülür çizikler mevcuttur. Kapağında, ayrılmalar ve kırışıklıklar bulunur. Üzerinde yazılar, sticker'lar olabilir. Eğer bu plak çok bilinen ve kolay bulunan bir albümse muhtemelen daha iyi bir kopyasını bulunabilir. Fakat yıllardır arayıpta bulamadığınız bir plak ise ve fiyatı uygunsa hemen alın.

Poor [P], Fair [F]: Bu plak çiziktir muhtemelen eğilmiş veya yamuktur. Atlamadan ve takılmadan çalmaz. Kapağı genelde su lekesi olmuş ve kabarmıştır. İç kabı yapışmış veya yırtıktır. Çok acayip zor bulunuan birşey olmadıkça alınmaz ve 2-3 TL den fazlaya da satılmaz.

 

Plak Koruma Kabında : Albümün yada 45'liğin orijinal kapağı mevcut değildir. Bunun yerine karton veya kuşe plak kabında saklanmaktadır

 

Gatefold : Açılır kapak

 

Plak